Kiedy i po co przewodnik w góry
Towarzystwo przewodnika podczas wycieczek zapewni Ci bezpieczeństwo, a na wycieczkach narciarskich dodatkowo umożliwi doskonalenia technik narciarskich w jeździe terenowej. Na obszarze Tatr osobami upoważnionymi do prowadzenia wycieczek są Przewodnicy Tatrzańscy, którzy są doskonale wyszkoleni. Mają także bogatą wiedzę o Tatrach i Podtatrzu. Dzięki temu przewodnik może Cię zabrać w najpiękniejsze zakątki Tatr te położone niżej – w dolinach, oraz te trudniej dostępne w wyższych partiach gór. Na wycieczki – zwiedzanie atrakcji Zakopanego, Tatr i terenów pod Tatrami zabierze Was przewodnik górski, dla którego góry i narty to pasja.
Przewodnik Po Tatrach
Tatry ze swoją wysokością ponad 2600 m npm niosą wszystkie zagrożenia jak każde góry wysokie. Możemy spotkać tu śnieżycę w środku lata, gwałtowne załamanie pogody, burze z wyładowaniami. Silne wręcz porywiste podmuchy wiatrów i spadający śnieg tworzący lawiny czy nagłe zamglenia nie są rzadkością. Znając takie zagrożenia ale i wiele innych tu nie wymienionych przewodnik powinien tak postępować by przede wszystkim nie dopuścić do wystąpienia sytuacji niebezpiecznej. Jeżeli już do takiej dojdzie potrafi odpowiednio zareagować w razie niebezpieczeństwa.
Wiedza
Dużym plusem jest edukacja – uczymy się od przewodnika.
Przekaże wiedzę na co zwracać uwagę podczas chodzenia po górach, jak się ubrać i czego nie robić żeby nie stwarzać niebezpieczeństwa dla siebie. Wszystko po to by pobyt w górach przywoływał jedynie radosne i miłe wspomnienia.
Może również doradzić w wyborze trasy, uwzględniając możliwości podopiecznych i warunki panujące w górach, a także pomóc zaplanować dłuższy pobyt pod Tatrami.
Dzieci i młodzież
Grupy dzieci i młodzieży szkolnej mogą przebywać w Tatrach tylko pod opieką wykwalifikowanych przewodników tatrzańskich. Obowiązek taki wynika z zarządzenia dyrektora Tatrgo nr 15/2013, które weszło w życie 22 kwietnia 2013 roku. Jak wynika z zarządzenia przewodnik ma prowadzić wszystkie zorganizowane wycieczki piesze młodzieży uczącej się w podstawówkach, gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych. Jako podstawę dla zarządzenia przyjęto art. 8 e, ust. 1 Ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody.