Góry z dzieckiem
Planując wycieczkę w góry na którą chcemy zabrać dziecko warto posłuchać kilku porad przewodnika. Stosując się do nich bez wątpienia sprawisz, że wycieczka w góry zakończy się sukcesem a dziecko chętni pójdzie na kolejną wyprawę.
Dziecko potrzebuje mieć cel
Podczas gdy spacer piękną Doliną Kościelisko dla dorosłego sam w sobie może być atrakcją z pewnością nie dla dziecka. Bez wątpienia będzie nią jaskinia, Wąwóz Kraków czy bacówka. Konkretna i realna rzecz na szlaku
Nie bój się chwalić i nagradzać dziecko.
Gdy już dotrzemy na miejsce warto wyrazić swoje uznanie dla wyczynu dziecka i wzmocnić przeżywane uczucia nagrodą. Może zaprosić młodą osobę na kubek gorącej czekolady w schronisku czy sprezentować odznakę lub dyplom zdobywcy. Takie drobiazgi można zakupić w schroniskach lub na bramkach przy wejściu na szlaki. Dzięki chwaleniu i akceptacji dziecko uczy się doceniać innych.
Górska Odznaka Turystyczna PTTK
Dobrym pomysłem będzie też zapisywanie trasy wycieczki i potwierdzenie jej pieczątkami zbieranymi w książeczce GOT PTTK. Każdy przebyty odcinek szlaku można przeliczyć na ilość punktów a te sumując złożą się na odpowiednią odznakę turystyczną.
Posiłek czyli co jeść w górach?
Dziecko powinno często coś zajadać tym bardziej w czasie wycieczki na której zużywamy więcej energii niż będąc w domu. Oprócz tradycyjnej kanapki i termosu z herbatą które prawie zawsze nosimy w plecaku warto pomyśleć o przygotowaniu prostego posiłku ugotowanego na kuchence turystycznej. Może to być kisiel, budyń, zupka typu gorący kubek owsianka. Wodę zaczerpniemy w każdym źródle.
Zadbaj o miłą i przyjazną atmosferę.
Jeśli dziecko żyje w atmosferze tolerancji uczy się być cierpliwym
Jeśli dziecko żyje w atmosferze zachęty, uczy się ufności
Jeśli dziecko jest akceptowane i chwalone, uczy się doceniać innych
Jeśli dziecko żyje w atmosferze uczciwości, uczy się sprawiedliwości
Jeśli dziecko żyje w poczuciu bezpieczeństwa uczy się ufności.
Jeżeli dziecku brak ciepła i miłości rodziców
uczy się chłodu i obojętności wobec innych ludzi
Jeżeli dziecku brak emocjonalnego kontaktu z rodzicem uczy się samotności i obojętności
Jeśli dziecko żyje w atmosferze krytyki, uczy się potępiać
Jeśli dziecko doświadcza wrogości, uczy się walczyć
Jeśli dziecko musi znosić kpiny, uczy się nieśmiałości,
Jeśli dziecko jest zawstydzone, uczy się poczucia winy.